Dog niemiecki – pies rasowy
Dog niemiecki – dog duński
Dog niemiecki bardzo często ale całkiem niesłusznie jest nazywany dogiem duńskim. Wzorzec i nazwę rasy dog niemiecki ustalono w 1897r. w Niemczech, został wyhodowana jako pies bojowy i do polowania. Współcześnie rasa tego psa jest użytkowana jako pies stróżujący, obronny lub towarzyszący.
Dog niemiecki jako potomek psów dogowatych ze średniowiecza, zaliczany jest do największych psów . Powstał ze skrzyżowania różnych ras psów dogowatych np. greyhound, które miały znaczący wpływ na jego umaszczenie i budowę.
Dog niemiecki – pokrewieństwo
-może się pochwalić swoim pokrewieństwem z hodowanym w Anglii mastiffem, którego waga dochodzi do 90kg i jest uznawany za najcięższego psa a także z francuskim dogiem de Bordeaux.

Współczesny Dog niemiecki
-prezentuje się bardzo elegancko, ma muskularną sylwetkę oraz silne łapy, dzięki którym porusza się harmonijnie i lekko. To niezwykle szlachetnie zbudowany pies o wyrazistej budowie i ładnie wymodelowanej głowie. Charakteryzuje się spokojem , uważnością, czujnością ale też nieufnością wobec obcych.
Dog niemiecki – przyjaciel rodziny
-pies ten jest bardzo przywiązanym, godnym zaufania, kochanym towarzyszem rodziny, jest łagodny dla dzieci , wykazuje cechy opiekuńcze w stosunku do słabszych. Złe zachowanie psa może wytworzyć się tylko poprzez złe traktowanie doga przez człowieka.

Budowa – wzorzec doga niemieckiego
Wygląd i wrażenia ogólne to fakt, że pies ten jednoczy w szlachetną całość wielkość i harmonię budowy z siłą i dużą elegancją. Ujmuje ładną, wyrazistą głową. Nawet przy dużej ekspresji emocji nie zdradza nerwowości i prezentuje się jak piękny posąg.
Głowa doga niemieckiego jest podłużna, wąska , wyrazista oraz subtelnie wyrzeźbiona. Krawędź czołowa bardzo zaznaczona , oglądając bokiem, czoło musi się odcinać od grzbietu nosa. Czoło i grzbiet nosa przebiegają równolegle do siebie, oglądając z przodu , głowa jest wąska a nos możliwie szeroki. Mięśnie policzków powinny być tylko lekko zaznaczone. Kufa z faflami pionowo przytępiona i wyraźny kącik warg. Głowa ze wszystkich stron graniasta, o prawidłowych liniach i wielkości proporcjonalnej do całej budowy.
Oczy doga niemieckiego są o zwartej oprawie , wielkości średniej, okrągłe , powinny być wyraziste i jak najciemniejsze a brwi ładnie rozwinięte.
Uszy z natury muszą być wysoko osadzone, niezbyt daleko od siebie, raczej długie , mogą być spiczasto przycięte ale w zachowaniu odpowiedniej proporcji do głowy i równo ku górze noszone.
Nos u doga jest duży , zawsze czarny u dogów pręgowatych i umaszczonych jednolicie.
Dog niemiecki powinien mieć uzębienie białe, zęby duże i silne , prawidłowo na siebie nachodzące a zgryz nożycowy.
Szyja doga jest wysoko osadzona, długa i muskularna, bez dużych fałdów podgardlanych a zwężająca się proporcjonalnie od klatki piersiowej do głowy z ładnym wygięciem i nasadą karku.
Łopatki psa muszą być długie i ukośnie ustawione , pod katem prostym do ramienia.
Klatka piersiowa jest szeroka , prawidłowo wysklepiona , z przodu głęboka sięgając do łokcia.
Tułów u doga niemieckiego – kłąb jest najwyższym punktem bardzo silnego grzbietu, który jest krótki i naprężony ku tyłowi w linii prostej , delikatnie opadający. Budowa , dobrze gdy jest zbliżona do kwadratu – suki mogą mieć grzbiet delikatnie dłuższy. Lędźwie wysklepione i silne, natomiast zad pełny, trochę opadający i przechodzący w nasadę ogona, który jest średniej długości sięgający tylko do stawu skokowego, o szerokiej nasadzie, smukły na końcu.
Kończyny doga niemieckiego
-przednie łapy cechują się silnymi i muskularnymi ramionami , łokcie nie wykręcone , podramię silne , proste,
-tylne łapy wskazują uda szerokie , muskularne oraz długie i silne podudzia.
Szata i umaszczenie doga niemieckiego
Umaszczenie psa zależy od odmiany dogów, które mają włos bardzo krótki, gęsty, gładko i równo przylegający, z połyskiem, grupuje się je jako:
Dog niemiecki pręgowany
-barwa zasadnicza jasnożółta do soczysto złotożółtej, zawsze z silnymi czarnymi, jak najbardziej równomiernie rozłożonymi i wyraźnie zaznaczonymi pręgami, przebiegającymi w kierunku żeber; pożądana czarna maska. Im bardziej intensywne lśniące tło i pręgi , tym lepsze jest umaszczenie.
Dog niemiecki żółty
-maść od jasno złotożółtej do nasyconej i soczystej złotożółtej, oczekiwana czarna maska i czarne pazury. Psy o umaszczeniu żółtoszarym i niebieskożółtym uznawane są, że maja wadliwe umaszczenie.
Dog niemiecki niebieski
-maść czysta, stalowy błękit bez nalotu żółtego lub czarnego. Jaśniejsze oczy są dopuszczalne. Wadą jest gdy umaszczenie wskazuje cechy żółtoniebieskie lub czarnoniebieskie.
dog niemiecki czarny
-maść lakowoczarna i lśniąca intensywna czerń. Dopuszcza się białe znaczenia. Zalicza się tu także dogi płaszczowe, u których czerń niejako w postaci płaszcza pokrywa główną partię tułowia. Kufa, szyja, klatka piersiowa, brzuch, kończyny i koniec ogona mogą być białe. Do dogów czarnych zaliczane są również dogi płytowe – dogi z białym kolorem podstawowym i dużymi czarnymi płatami.
dog niemiecki ARLEKIN pstrokaty czarno-biały
-barwę dominującą stanowi czysta biel, możliwie bez żadnych odcieni z dobrze porozkładanymi na całym ciele, nierównomiernie poszarpanymi czarnymi plamami. Do arlekinów zaliczane są niekiedy także dogi o umaszczeniu merle -szare arlekiny – na szarym tle występują plamy różnej wielkości od koloru białego, poprzez szary, lekko brązowy do czarnego, takie umaszczenie jest dopuszczalne lecz niepożądane.
dog niemiecki pielęgnacja
-wymaga częstego wyczesywania martwego włosa, najlepiej miękką szczotką. Zabieg należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Kąpiel przeprowadzamy w razie potrzeby, gdy dog niemiecki się zabrudzi. Do mycia należy wybierać łagodne i dobrej jakości szampony przeznaczone dla psów z krótką sierścią. Należy również regularnie sprawdzać stan uszu psa, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia prowadzące do rozwoju infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, w razie potrzeby poprosić o poradę lekarza weterynarii, który zaleci stosowanie odpowiednich środków. Uszu psów nie można czyścić za pomocą patyczków kosmetycznych.
dog niemiecki żywienie
Rasy psów dużych i olbrzymich są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego dog niemiecki powinien otrzymywać karmę podzieloną w ciągu dnia na kilka mniejszych porcji, dostosowanych do jego potrzeb pod względem proporcji i kaloryczności. Około 30 minut po każdym posiłku należy ograniczyć psu bieganie i skakanie a na spacer z czworonogiem najlepiej wybierać się pomiędzy posiłkami.
Dog niemiecki to pies olbrzymi, dlatego potrzebuje dużo pokarmu jednak ilość dobierajmy indywidualnie, mając na uwadze masę ciała, wiek i stan zdrowia naszego pupila. Duża masa ciała psiaków tej rasy sprawia również, że mają one powolny metabolizm i trzeba to uwzględniać przy doborze kaloryczności posiłków.
Trzeba też pamiętać, że z powodu krótkiego czasu życia, dog niemiecki staje się seniorem już po skończeniu 5 – 6 lat i dlatego należy wtedy dostosować rodzaj pokarmu do zmieniających się potrzeb zwierzęcia.
W okresie wzrostu szczenię doga potrzebuje bardzo intensywnego wzmacniania stawów i kości poprzez dobrej jakości karmę i suplementy.
