Ryby w domowym akwarium

Prawidłowo i estetycznie urządzone akwarium jest bardzo dekoracyjne i może być ozdobą każdego mieszkania

Zakładanie akwarium

Wybór miejsca dla akwarium

Przy wyborze miejsca, w którym chcemy ustawić akwarium należy pamiętać o tym , że akwarium jest nieprzenośne i powinno być urządzone na stałe. Każde przenoszenie wymaga dużo pracy, szkodzi naszym rybkom i roślinom oraz może spowodować pęknięcie lub naruszenie szyb.

Wybierając miejsce na akwarium trzeba się zastanowić, czy jest to miejsce najbardziej odpowiednie ze wzglądu na stabilność , oświetlenie oraz dogodny dostęp w celu obserwacji i prac pielęgnacyjnych takich jak np. czyszczenie dna , przerzedzanie roślin, odłów ryb itp.

Oświetlenie najlepsze jest naturalne , ale niedostatek światła słonecznego można uzupełnić oświetleniem elektrycznym. Najkorzystniejsze dla ryb i roślin w akwarium jest oświetlenie ze wschodu; z zachodu nieco mniej korzystne , natomiast z południa najbardziej niekorzystne ze względu na zbyt dużą ilość światła, która może spowodować nadmierną zasadowość wody. Przy takim oświetleniu wymagane jest zacienienie. Natomiast oświetlenie z północnego okna jest najgorsze ponieważ do akwarium dociera zbyt mała ilość światła.

Miejsca nieodpowiednie dla akwarium

Unikaj miejsc blisko drzwi i o dużym natężeniu ruchu np, korytarzy czy przedpokoju. Panujący tam ruch dla wielu gatunków ryb może być bardzo stresujący. W takich miejscach istnieje też znaczne ryzyko przypadkowego uderzenia akwarium. Pamiętaj, że rozbity zbiornik to straty finansowe, kłopoty z zalanym mieszkaniem, jak również ryzyko śmierci rybek.  Twoje akwarium zdecydowanie nie powinno stać na parapecie. Trzeba też pamiętać, że urządzenia zainstalowane w akwarium wydają dźwięki. Mogą one być szczególnie uciążliwe nocą, dlatego lepiej nie umieszczać akwarium w sypialni.

Dobór ryb do naszego akwarium

Wybierając interesujące nas gatunki ryb koniecznie trzeba im zapewnić odpowiednio duże akwarium, właściwie ustawione i oświetlone oraz wodę właściwej jakości pod względem twardości, odczynu, ilości garbników i temperatury.

Jeżeli w naszym akwarium chcemy trzymać kilka gatunków ryb, należy pamiętać o ich doborze pod względem usposobienia. Mając do dyspozycji odpowiednio duże akwarium, możemy trzymać razem ryby żyjące na różnych poziomach tzn. ryby przebywające na dnie np. sumiki , w środkowej części toni np. bystrzyki i żyjące tuż pod powierzchnią lustra wody np. hokejówki. Odpowiednio dobrane ryby do naszego akwarium najczęściej nie przeszkadzają sobie, a akwarium zyskuje bardzo na wyglądzie.

Przed zakupem ryb akwariowych należy zapoznać się z podstawowymi chorobami, na które rybki mogą zapadać. Jeżeli chcemy kupić gatunki stadne, należy kupić przynajmniej kilkanaście sztuk z danego gatunku, pamiętając jednak o przewadze samic nad samcami. W przypadku kupowania ryb żyjących w parach najlepiej, jeśli wybierzemy samca i samicę już dobranych.

Należy też pamiętać, żeby nie doprowadzić do przerybienia naszego akwarium, zapewniając im swobodne pływanie oraz odpowiednią ilość kryjówek.

Gatunki ryb

Gatunki ryb, które nie mają większych wymagań i łatwo się rozmnażają: gupik-pawie oczko, drobniczka, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk hellera, szczupieńczyk playfaira i dageta, akara, pielęgniczka agassiza, księżniczka burundi, prętnik karłowy, kirysek pstry, kardynałek chiński, zwinnik latarnik, bystrzyk czerwony czy gurami.

Urządzanie domowego akwarium

Po dokonaniu wyboru miejsca, ryb i rodzaju akwarium przystępujemy do jego urządzania. Najpierw ustawiamy akwarium na właściwym miejscu. Pod zbiornik należy zawsze podłożyć warstwę filcu lub grubego sukna o powierzchni nieco większej od dna. Zbiorniki ramowe natomiast korzystniej jest ustawić na drewnianych listwach. Zaplanowanie wyposażenia akwarium jest sprawą osobistego poczucia estetyki, jednak należy spełnić ogólne zasady:

  • Akwarium powinno odpowiadać hodowanym rybom pod względem doboru roślin, rodzaju i zabudowaniu podłoża.
  • Ryby powinny mieć miejsce do pływania, tzn. należy pozostawić pewien obszar bez roślin.
  • Należy przewidzieć , że rośliny po pewnym czasie rozrosną się, dlatego nie należy sadzić ich zbyt gęsto.
  • Rośliny i kamienie można wykorzystać do ukrycia wyposażenia akwarium.
  • W celu ochrony roślin przed rybami można zastosować przegrodę ze szkła , umieszczoną najczęściej wzdłuż tylnej ściany zbiornika, w 1/4 -1/3 szerokości, otrzymując w ten sposób przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla roślin.
  • Zastosować odpowiednie podłoże z grubego piasku o ziarnach 1-3mm, żwiru o ziarnach 3-10mm, kamieni gładkich np. granit, kwarc czy piaskowiec i ewentualnie korzeni pozbawionych kory i namoczonych w wodzie bieżącej , tak długo aż nie będą wypływać już na jej powierzchnię, po uprzednim gotowaniu ich w roztworze soli kuchennej ( 500g soli na 10l wody). Zamiast korzeni możemy wykorzystać również lignity.
  • Warstwy żwiru i piasku układamy tak, by były one grubsze przy tylnej ścianie akwarium i tworzyły wyrazisty spad w kierunku przedniej szyby lub jednego z przednich narożników. Spad ten ułatwia zbieranie się mułu w jednym, dogodnym do czyszczenia miejscu. Wysokość warstwy podłoża powinna wynosić co najmniej 5cm, aby rośliny mogły się dobrze zakorzenić.
  • Instalacja techniczna wyposażenia akwarium, tj. grzałka , termometr, przewietrzacz, filtr i oświetlenie.
  • Rośliny przed zasadzeniem dokładnie opłukujemy pod bieżącą wodą i przycinamy im korzenie w celu ułatwienia ich przyjęcia w nowych warunkach. W przypadku sadzenia dużych i rozłożystych roślin, należy je umocować , okładając kamieniami.
  • Nalewanie wody należy poprzedzić przykryciem dna akwarium białym papierem i ustawieniem miseczki do której będzie nalewana woda. Po napełnieniu zbiornika usuwamy papier i miseczkę.

Zakup i aklimatyzacja ryb w akwarium

Przy zakupie ryb należy zwrócić szczególną uwagę na ich wygląd i zachowanie się, które świadczą o ich zdrowiu. Rybki powinny wykazywać właściwą ruchliwość dla danego gatunku, przebywać na odpowiednich dla nich głębokościach. Ubarwienie powinny mieć żywe i wyraźne bez żadnych wyprysków , nalotów czy ranek. Lepszym rozwiązaniem jest nabycie młodszych rybek ponieważ łatwiej się przystosowują do zmienionych warunków. Transport ryb powinien się odbywać w szerokich termosach lub workach napełnionych wodą do trzech czwartych objętości. W słoikach można transportować ryby tylko ciepłolubne i tylko na niewielkiej odległości i przy niewielkiej różnicy temperatury wody i powietrza. Aklimatyzacja ryb odbywa się po wcześniejszym dokonaniu pomiaru temperatury, twardości i odczynu wody, w której ryby dotąd pływały. Temperatura wody nie powinna różnić się więcej niż 1-20C, twardość nie powinna się różnić więcej niż 3-40N natomiast odczyn, różnica nie większa niż 0,2-0,3pH.

Podobne wpisy